eye 3246419 1920

Google opublikowało nową politykę, która mówi, że recenzje generowane przez sztuczną inteligencję są sprzeczne z jej zasadami, niedozwolone i uważane za spam. Jeśli natkniesz się na taką treść, Google zaapelował, abyś oznaczył ją jako spam w swoim kanale, używając atrybutu „is_spam”.

Aktualizację Google opublikowało tutaj. Mówią w niej: „Treści automatyczne: nie zezwalamy na recenzje generowane głównie przez zautomatyzowany program lub aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję. Jeśli zidentyfikowałeś taką treść, należy ją oznaczyć jako spam w swoim kanale za pomocą atrybutu 'is_spam’.”

Jak rozpoznać, czy recenzje generowane przez użytkowników są generowane przez sztuczną inteligencję, to już inna historia. Ale jeśli publikujesz własne recenzje za pomocą sztucznej inteligencji, musisz oznaczyć je jako spam, jeśli korzystasz z Google Merchant Center.

Dotychczas wyszukiwarka Google była dość pobłażliwa w kwestii treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Google akceptuje recenzje wygenerowane przez sztuczną inteligencję, jeśli są one przydatne i pomocne. Ta polityka jest nieco sprzeczna, ponieważ recenzje zwykle pochodzą od ludzi, a nie od robotów.

Firma Google wyjaśniła również inne zasady. Oto ich wyjaśnienia:

 1. Spam: nie zezwalamy na spam. Treści zawierające nieistotny, powtarzający się lub bezsensowny tekst powinny być oznaczone jako spam w Twoim kanale za pomocą atrybutu „is_spam”.
 2. Niebezpieczne produkty lub działania: nie przesyłaj recenzji produktów objętych regulacjami, które mogą spowodować uszkodzenie, szkodę lub obrażenia. Na przykład nie przesyłaj recenzji broni, wyrobów tytoniowych ani leków podlegających przepisom. Nie zamieszczaj także treści, które przedstawiają lub zawierają instrukcje wykonywania niebezpiecznych i/lub powszechnie nielegalnych czynności.
 3. Numery telefonów, adresy e-mail lub adresy URL: nie podawaj numerów telefonów, adresów e-mail ani linków do innych witryn w treści recenzji.
 4. Informacje osobiste i poufne: nie przesyłaj recenzji zawierających dane osobowe, takie jak imiona i nazwiska, dane karty kredytowej, numer ubezpieczenia społecznego, informacje o prawie jazdy itp.
 5. Zachowaj czystość: nie umieszczaj w recenzjach obscenicznych, wulgarnych lub obraźliwych treści ani treści przedstawiających sceny przemocy, poważnych obrażeń lub śmierci, ataków osobistych lub zniesławiających.
 6. Konflikt interesów: nie zamieszczaj recenzji, za które zapłacono lub które są w inny sposób nieautentyczne. Recenzje powinny być szczere i bezstronne. Usuwamy recenzje, które wydają się być wynikiem konfliktów interesów i/lub zostały napisane przez pracowników lub osoby zainteresowane produktem. Przesyłaj tylko recenzje, które zostały uczciwie poproszone przez klientów, którzy zakupili dany produkt.
 7. Nielegalne treści: nie przesyłaj recenzji zawierających treści niezgodne z prawem, takie jak linki ułatwiające sprzedaż leków na receptę bez recepty, nielegalnych narkotyków, podrabianych produktów lub nielegalnej broni, lub linków do takich treści. Taka zawartość jest niedozwolona.
 8. Złośliwe oprogramowanie i wyłudzanie informacji: nie przesyłaj recenzji zawierających łącza do złośliwego oprogramowania, wirusów lub innego szkodliwego oprogramowania. Nie zezwalamy także na wyłudzanie informacji ani inne treści, które mogą szkodzić lub zakłócać działanie sieci, serwerów lub innej infrastruktury Google lub innych podmiotów.
 9. Treści chronione prawem autorskim: nie przesyłaj recenzji naruszających prawa innych osób, w tym prawa autorskie.
 10. Naruszenie znaku towarowego: nie przesyłaj treści wykorzystujących znak towarowy w sposób, który może wprowadzić w błąd co do pochodzenia ocenianego produktu.
 11. Plagiat: nie przesyłaj recenzji zawierających treści przywłaszczane od innych osób lub podmiotów.
 12. Materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym: nie przesyłaj recenzji zawierających materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym. Nie zezwalamy również na recenzje, które wykorzystują seksualnie dzieci lub przedstawiają je w sposób seksualny. W przypadku takich treści usuwamy recenzje, zamykamy kanały recenzji produktów i zgłaszamy je Narodowemu Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC) oraz organom ścigania. Taka zawartość jest niedozwolona.
 13. Szerzenie nienawiści: nie przesyłaj opinii skierowanych przeciwko grupom ludzi ze względu na ich rasę lub pochodzenie etniczne, narodowość, religię, niepełnosprawność, płeć, wiek, status weterana, orientację seksualną lub tożsamość płciową. W recenzjach nie można umieszczać brutalnego języka, treści o charakterze terrorystycznym ani treści, których celem jest podżeganie do aktów przemocy lub zachowań ekstremistycznych i zachęcanie do nich.
 14. Wzajemna promocja innych produktów/witryn: nie zezwalamy na recenzje zawierające treści promocyjne dotyczące innych niepowiązanych witryn, produktów lub usług. Jeśli zauważysz taką treść, oznacz ją jako spam w swoim kanale za pomocą atrybutu „is_spam”.
 15. Recenzje niezwiązane z tematem: możemy usuwać recenzje, których głównym celem jest omówienie innych tematów niezwiązanych z samym produktem. Obejmuje to komentarze dotyczące wysyłki i dostawy, doświadczeń z określonymi sprzedawcami, kontrowersji politycznych lub społecznych, ataków na innych lub niereprezentujących doświadczeń z pierwszej ręki z produktem. Obejmuje to również odpowiedzi handlowców na komentarze recenzentów.
 16. Podszywanie się pod inne osoby: nie zezwalamy na publikowanie recenzji osób podających się za kogoś, kim nie są.
 17. Język: opinie należy przesyłać w oryginalnym języku, w którym zostały napisane. Google wyświetli recenzje w oryginalnym języku z opcją tłumaczenia na język użytkownika.
 18. Zduplikowana treść: każda recenzja powinna pojawić się tylko w jednym kanale i tylko raz w tym kanale. Jeśli recenzja dotyczy wielu wersji produktu, należy to zaznaczyć, podając w recenzji wiele unikalnych identyfikatorów produktów i adresów URL. Ta sama recenzja nie powinna pojawiać się w plikach danych pochodzących od różnych sprzedawców. Sprzedawca powinien być właścicielem recenzji i nie powinien wysyłać do Google treści udostępnianych z innych źródeł. W przypadku zduplikowanych recenzji w wielu kanałach możemy zablokować jedną lub więcej recenzji lub całe kanały.

Na zakończenie, firma Google opublikowała wskazówki dotyczące egzekwowania tych zasad:

Używamy kombinacji automatycznej i ludzkiej oceny, aby zapewnić, że treści i recenzje są zgodne z naszymi zasadami. Nasze technologie egzekwowania wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego, aby chronić naszych sprzedawców i użytkowników oraz dbać o bezpieczeństwo naszych platform zakupowych. Bardziej złożone, dopracowane lub poważne przypadki są przeglądane i oceniane przez naszych specjalnie przeszkolonych ekspertów, którzy przeprowadzają oceny treści, które mogą być trudne do wykonania samodzielnie przez algorytmy, na przykład ze względu na konieczność zrozumienia kontekstu treści.

Podejmujemy działania wobec treści i recenzji, które naruszają nasze zasady. Może to obejmować odrzucenie treści lub recenzji naruszających zasady, a także wydawanie ostrzeżeń lub zawieszanie kont za powtarzające się lub rażące naruszenia. Powtarzające się naruszenia naszych zasad traktujemy poważnie.

Gdy obraz zostanie oznaczony jako naruszający zasady, teraz zablokujemy również powiązaną z nim treść recenzji.

Podsumowując, polityka „zautomatyzowanych treści” jest nowa, pozostałe zasady właśnie zostały wyjaśnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *