Google

Firma Google ogłosiła wprowadzenie nowego narzędzia o nazwie Google-Extended, stanowiącego nowy rodzaj robota internetowego, który pozwala użytkownikom kontrolować, czy treści dostępne na ich stronach internetowych mogą przyczynić się do usprawnienia generatywnych treści przez API Bard i Vertex AI, a także przyszłych produktów Google AI. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie udostępniać treści swojej witryny projektom takim jak Bard, możesz to teraz określić w pliku robots.txt, korzystając z klienta użytkownika Google-Extended.

Warto podkreślić, że Google-Extended nie będzie prowadzić indeksacji treści stron internetowych. Tradycyjny Googlebot oraz inne bota nadal będą odpowiedzialne za indeksację. Jednak korzystanie z narzędzia Google-Extended pozwoli Google na informowanie o tym, że dana witryna nie powinna być uwzględniana w projektach związanymi z sztuczną inteligencją, takich jak Bard czy inne projekty Google AI. Przedstawiciel Google podkreślił: „Google-Extended informuje Google, aby nie wykorzystywać treści witryny w ramach generatywnych interfejsów API Bard i Vertex AI”. Dodał również, że „w przypadku wyników wyszukiwania administratorzy witryn powinni nadal korzystać z klienta użytkownika Googlebota poprzez plik robots.txt i meta-tag NOINDEX, aby zarządzać wyświetlanymi treściami, włączając w to eksperymenty typu Search Generative Experience”.

Ogólnie rzecz biorąc, to narzędzie pozwala na indeksowanie i klasyfikowanie treści na stronie, ale jednocześnie blokuje dostęp projektom związanym z AI Google, takim jak Bard.

Ta inicjatywa ma miejsce po ogłoszeniu przez Bing możliwości kontroli blokującej dostęp AI Bing Chat do treści ze stron internetowych.

Google-Extended to „autonomiczny token produktu, którym wydawcy stron internetowych mogą manipulować, decydując, czy ich treści mogą przyczynić się do doskonalenia generatywnych interfejsów API Bard i Vertex AI, a także przyszłych generacji modeli obsługujących te produkty” – wyjaśniła firma Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *