location 162102 1920

Jeśli chodzi o lokalne pozycjonowanie w wyszukiwarkach, bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zoptymalizować strategie SEO na stronie i poza nią dla klientów i klientów szukających Twojego lokalnego biznesu.

Oto sześć taktyk SEO, które możesz wykorzystać, aby pomóc swojej firmie w uzyskaniu wyższego rankingu dla lokalnych fraz wyszukiwania.

1. Tytuł i opis meta – małe ogłoszenia Twojej strony w sieci

Tytuł i opis meta to elementy kodu HTML, które możesz dostosować do treści swoich stron internetowych. Tekst tam umieszczony pojawia się w wynikach wyszukiwania.

Pomyśl o nich jak o mini-ogłoszeniach, które musisz starannie przygotować. To jedyna szansa, aby zwrócić uwagę potencjalnego klienta i sprawić, by kliknął w link na stronie wyników wyszukiwania i odwiedził Twoją stronę.

Jeśli brakuje tytulu i opisu lub Google uzna je za niewystarczające, może samodzielnie je utworzyć lub wesprzeć się AI, a następnie je poprawić. Zarówno tytuł, jak i opis powinny odzwierciedlać treść strony i zawierać słowa kluczowe, aby wyróżnić się na stronie wyników wyszukiwania.

Przyjmuje się, że optymalna długość tytułu wynosi około 50-60 znaków, a opisu 160-200 znaków. Wykorzystaj tę przestrzeń mądrze!

Zwróć się bezpośrednio do swojej grupy docelowej w tych fragmentach. Co ich zaciekawi? Co sprawi, że klikną na Twój link zamiast na inne wyniki? To kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać podczas tworzenia tagów tytułowych i opisowych.

Pisanie tytułów i opisów jest uważane za sztukę w świecie SEO.

Jeśli w morzu konkurencyjnych wyników wyszukiwania ten tekst nie będzie unikalny, przekonujący i opisowy, ucierpi na tym współczynnik klikalności (co może zaszkodzić Twoim rankingom).

Dodatkowo zbyt wiele słów lub znaków może spowodować ucięcie tekstu wielokropkiem (…).  Niektórzy SEO eksperci zachęcają do przekroczenia zalecanej maksymalnej liczby znaków. Myślę jednak, że wygląda to nieprofesjonalnie, zwłaszcza gdy pojawia się w środku zdania wielokropek.

 • Nigdy nie marnuj miejsca na nazwy stron lub słowa, które nie dostarczają użytkownikom przydatnych informacji o tym, o czym jest Twoja strona internetowa – lub firma –.
 • Jeśli chcesz wyróżnić się wśród lokalnych klientów, podaj nazwę miasta, w którym znajduje się Twoja firma i/lub obszaru, który obsługuje (np. „Pomoc drogowa Kraków”).
 • Skoncentruj się na użyciu jednego ukierunkowanego słowa kluczowego i ostrożnie umieść je jak najbliżej początku.

2. Profil firmy w Google

Profil Firmy w Google jest bezpłatny, a Twoja firma może zyskać niesamowitą widoczność, jeśli zostanie wystarczająco zoptymalizowana, aby pojawić się w lokalnym trójpaku Google.

Aby zgłosić swój wpis do Profilu Firmy w Google, wejdź na  google.com/business . Musisz przejść proces zgłaszania i weryfikacji. Ten proces weryfikacji jest konieczny, ponieważ Google chce potwierdzić, że Twoja firma jest legalną i prawdziwą firmą. Właściciel firmy powinien ubiegać się o umieszczenie firmy w GBP.

Jeśli współpracujesz z agencją marketingu cyfrowego nad SEO, możesz później udzielić jej pozwolenia na zarządzanie profilem Twojej firmy. W ten sposób Ty – jako właściciel firmy – zachowasz kontrolę nad swoim profilem, jeśli zakończysz współpracę z agencją.

Następnym krokiem jest optymalizacja – i dalsze ulepszanie – notowań w GBP poprzez:

 • Wybór kategorii.
 • Dodawanie godzin pracy.
 • Napisz solidny opis.
 • Przesyłanie zdjęć i filmów.
 • Tworzenie postów/aktualizacji.
 • Odpowiadanie na pytania zadawane przez potencjalnych klientów.
 • Uwzględnij wszelkie produkty lub usługi, które sprzedajesz.
 • Odpowiadanie na otrzymane recenzje.

Profile firm w Google zawierają mnóstwo informacji o Twojej firmie, więc upewnij się, że wypełniłeś wszystkie odpowiednie sekcje, aby uzupełnić swój profil firmy w Google. 

3. Recenzje online mają znaczenie

Według badania Local Consumer Review Survey przeprowadzonego przez BrightLocal 2023 aż 84% osób ufa opiniom internetowym w równym stopniu, jak osobistym rekomendacjom.

Recenzje online są dla firmy jak złoto – zwłaszcza jeśli są pięciogwiazdkowe. Recenzje online są znanym czynnikiem rankingowym, więc uzyskanie świetnych recenzji powinno być jednym z Twoich głównych priorytetów!

„Wysokiej jakości pozytywne recenzje klientów mogą poprawić widoczność Twojej firmy i zwiększyć prawdopodobieństwo, że kupujący odwiedzi Twoją lokalizację” –  stwierdza Google . Dwa miejsca, w których powinieneś skupić się na zdobywaniu recenzji, to profil firmy w Google i strona na Facebooku. 

Za każdym razem, gdy pojawi się recenzja Twojej firmy, pozytywna lub negatywna, pamiętaj, aby na nią odpowiedzieć. To pokazuje innym osobom czytającym recenzje, że Ty, właściciel firmy, przejmujesz się tym, co myślą Twoi klienci.

4. Stwórz osobne strony usług

Jeśli prowadzisz firmę opartą na usługach, jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jest utworzenie oddzielnych stron dla  każdej  oferowanej usługi, zamiast umieszczania listy usług na jednej stronie.

Zamiast małego wiersza lub tylko krótkiego akapitu na stronie „Usługi”, masz całą stronę, aby opisać każdą usługę, którą oferujesz, co oznacza, że ​​masz znacznie więcej miejsca na treść i sposoby optymalizacji tekstu, aby służył Twoim klientom. czytelników  i  Google (w celach SEO).

Poświęć więc trochę czasu na utworzenie osobnych stron dla każdej oferowanej przez Ciebie usługi – nawet jeśli masz czas tylko na tworzenie stron pojedynczo. Na koniec to zaprocentuje.

5. Katalogi internetowe i cytaty

Musisz prawidłowo i konsekwentnie umieszczać swoją firmę w najlepszych internetowych katalogach firm (zwanych także NAP), takich jak Yelp, Facebook, Panorama Firm etc.

Dlaczego? Ponieważ katalogi internetowe często wyświetlają wysokie organiczne wyniki wyszukiwania. Jeśli Twojej firmy nie ma w tych katalogach, potencjalny klient, który kliknie te linki w wynikach wyszukiwania, nie znajdzie informacji o Twojej firmie.

6. Bądź towarzyski

Jeśli do tej pory unikałeś mediów społecznościowych, czas zacząć korzystać z mediów społecznościowych! Profile Firmy w Google umożliwiają teraz dodawanie linków do mediów społecznościowych do profilu Twojej firmy. Pisałem o tym w artykule: Profile społecznościowe w Google Moja Firma

Możesz dodać jeden profil w mediach społecznościowych dla każdej z poniższych platform:

 • Facebook
 • X
 • Instagrama
 • TIK Tok
 • Pinteresta
 • LinkedIn
 • Youtube

Aby było jeszcze ciekawiej , Google niedawno zaczął wyświetlać aktualne posty z mediów społecznościowych w profilach firm Google! (Uwaga: jest to zupełnie nowa funkcja, która może jeszcze nie być dostępna w profilu Twojej firmy).

Te sześć lokalnych strategii SEO to tylko wierzchołek góry lodowej w zakresie lokalnego SEO. Wdrożenie sześciu powyższych taktyk wyszukiwania lokalnego zapewni Ci przewagę nad konkurencją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *