GoogleSearchCentral

Google opublikowało nowy podcast o nazwie „Search Off The Record”, poświęcony wyborowi nazwy domeny i SEO. W programie wystąpili John Mueller, Gary Illyes i Martin Splitta z zespołu Google. Omówili różne aspekty związane z doborem nazwy domeny, sprawdzaniem jej jakości oraz jej wpływem na wyniki w wyszukiwarkach.

Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie najważniejszych punktów, które można wyciągnąć z tego podcastu, jednak zachęcam do wysłuchania całości:

  1. Unikaj darmowych lub tanich domen, ponieważ mogą być podatne na obecność wielu stron spamujących w danej domenie TLD (np. .com, .pl). Spamerzy często wykorzystują tanie domeny, co może wpłynąć negatywnie na wyniki wyszukiwania, jeśli dana domena TLD jest zdominowana przez spam. Chodzi tutaj o linkowanie do domeny.
  2. Jeśli Twoja witryna ma charakter geograficzny, warto rozważyć zakup wersji ccTLD (czyli domeny związanej z konkretnym krajem, np. .pl dla Polski). Jednak niektóre z tych domen mogą być traktowane jako ogólne domeny TLD, więc zawsze warto się upewnić.
  3. Domeny bogate w słowa kluczowe nie są już tak istotne dla rankingów, jak kiedyś. Wybór domeny powinien być bardziej związany z decyzjami biznesowymi niż z umieszczaniem w niej słów kluczowych. Wartościowa treść i jakość witryny są kluczowe dla sukcesu w SEO.
  4. Domeny TLD .edu i .gov nie gwarantują automatycznego poprawienia pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie ma żadnych dowodów na to, że linki z tych domen mają specjalny wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania.
  5. Przed zakupem domeny, zwłaszcza takiej, która była wcześniej używana, warto sprawdzić archiwum Wayback Machine, aby upewnić się, że nie była wcześniej wykorzystywana do spamowania lub praktyk niezgodnych z wytycznymi Google.
  6. Zarówno wersje domeny z „www” jak i bez niego są akceptowalne. Ważne jest utrzymanie spójności w konfiguracji i upewnienie się, że obie wersje działają poprawnie (jedna może przekierowywać do drugiej).
  7. Unikaj stosowania stron „Już wkrótce” (ang. „Coming Soon”), które nie zawierają jeszcze konkretnej treści. Wyszukiwarki mogą traktować takie strony jako puste, co może negatywnie wpłynąć na ich indeksację. Lepiej poczekaj, aż strona będzie gotowa z treścią, zanim ją opublikujesz.

Podsumowując, słuchając podcastu „Search Off The Record”, dowiesz się cennych wskazówek dotyczących wyboru nazwy domeny i optymalizacji SEO, które pomogą Ci w budowaniu skutecznej i przyjaznej użytkownikom witryny.

https://html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/27518880/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/forward/render-playlist/no/custom-color/ececec/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *