browser 1666982 1920

Dostępny jest nowy, interesujący podcast Google Search Off the Record, w którym możesz posłuchać rozmowy z Johnem Muellerem i Garym Illyesem z zespołu Google Search. Se słów wynika, że jakość ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty związane z systemami wyszukiwania Google, obejmując mapowanie witryn, proces indeksowania, ranking oraz wiele innych kwestii. Nie ogranicza się to tylko do nowych witryn; Google regularnie przeszukuje także starsze witryny, które mogą mieć historię problemów z jakością, choć obecnie standardy jakości są znacznie wyższe niż przed 20 laty.

Gary Illyes zaznaczył, że jakość odgrywa kluczową rolę we wszystkich działaniach systemów wyszukiwania Google. Zwrócił uwagę na to, że jakość ma różny wpływ na różne komponenty tych systemów, ale jej znaczenie jest niepodważalne.

Przykładem może być sposób, w jaki Google indeksuje strony internetowe – zwykle zaczynając od tych o najwyższej jakości. John Mueller podzielił się ciekawostką z czasów sprzed swojego zatrudnienia w Google, kiedy to eksperymentował z tworzeniem testowych witryn i dodawaniem wielu linków do nowych stron. Wtedy Google indeksowało te linki w kolejności alfabetycznej. Obecnie taki sposób indeksowania nie jest już stosowany.

Gary podkreślił również, że Google jest w stanie określić, które części witryny są niższej jakości niż inne. Może to mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku treści generowanych przez użytkowników (UGC). Jeśli duża część treści UGC na danej witrynie jest uznawana za niższej jakości, Google może decydować się na rzadsze indeksowanie tych treści.

Warto zaznaczyć, że omawiane tematy nie są nowością – były już dyskutowane w przeszłości. Jednak warto zauważyć, że starsze witryny, które zawierają wiele treści o niższej jakości, mogą wciąż przyciągać użytkowników i zdobywać nowe linki, co może zrekompensować jakość niektórych ich treści. Gary sugeruje, że w przypadku takich ugruntowanych witryn, które istnieją od dawna i przyciągają bezpośrednich użytkowników, nie ma potrzeby dążenia do uzyskiwania nowych linków, ponieważ ludzie i tak je odnajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *