3747371 scaled<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/blad-404-ilustracja-koncepcji_7741849.htm#query=404&position=1&from_view=search&track=sph&uuid=7cd9ceff-f86c-4927-87b5-44e8ca7dc530">Obraz autorstwa storyset</a> na Freepik

John Mueller z Google odpowiedział na pytanie dotyczące znajdowania złamanych linków prowadzących do stron 404 i czy istnieje wartość SEO w próbie przywrócenia tych linków do życia. John zakończył swoją odpowiedź na Reddicie, mówiąc: „Wartość SEO” przywracania strony 404 jest prawdopodobnie mniejsza niż praca włożona w ten proces.”

John sugeruje, że choć może istnieć pewna wartość SEO w przywracaniu tych linków poprzez odnalezienie strony 404 i jej przywrócenie, to wysiłek włożony w ten proces prawdopodobnie nie jest tego wart. Oznacza to, że przywracanie do życia większości tych stron 404 tylko ze względu na linki ma bardzo niewielką wartość.

Jakiś czas temu John Mueller powiedział także, że stare linki prowadzące do stron 404, które są przekierowywane przez pewien czas, mogą przestać przekazywać wartość. Powiedział: „Powiedziałbym, że przez pewien czas zawsze możesz wrócić i dodać przekierowanie dla tych konkretnych linków, które widzisz w ten sposób. Nie wiem, czy po dwóch latach miałoby to duże znaczenie, chyba że są to naprawdę silne linki, które idą do twojej strony i tak zostają utracone.”

Wiemy również, że link prowadzący do strony 404 nie jest brany pod uwagę. Mamy świadomość, że linki prowadzące do stron, które nie istnieją, czy to z powodu błędu 404, czy jakiegoś rodzaju miękkiego 404, nie są liczone przez Google.

Pytanie na Reddicie brzmiało:

Znalezienie złamanych linków za darmo: Czy możliwe jest zlokalizowanie złamanych linków w sposób podobny do identyfikacji wygasłych nazw domen?

Poniżej znajduje się pełna odpowiedź Johna Muellera:

Jeśli chcesz zobaczyć, które linki do Twojej witryny są złamane i „istotne”, możesz spojrzeć na analizy swojej strony 404 i sprawdzić tam odsyłacze, odfiltrowując swoją domenę. To ujawnia te, które faktycznie generują ruch, co prawdopodobnie jest dobrym przybliżeniem. Jeśli masz dostęp do dzienników serwera, możesz uzyskać to nieco dokładniej + zobaczyć, które linki są przeszukiwane przez boty wyszukiwarek. To trochę techniczna praca, ale nie są potrzebne żadne zewnętrzne narzędzia, i jest to prawdopodobnie lepsza szacunkowa wartość tego, co warto naprawić/przekierować. Pamiętaj, że nie musisz naprawiać stron 404, to normalne i w porządku. Wartość SEO przywracania strony 404 jest prawdopodobnie mniejsza niż praca włożona w ten proces.

Obraz autorstwa storyset na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *