social media 763731 1920

Badania przeprowadzone przez Consumer Reports ujawniły obszerny monitoring działań online użytkowników Facebooka.

Według tego badania, średnio aż 2,230 firm aktywnie dzieli się danymi dotyczącymi każdego użytkownika z aplikacją społecznościową.

W niektórych przypadkach dane użytkowników trafiły do Facebooka nawet za sprawą 7,000 firm.

Dlaczego to ma znaczenie? W miarę rosnących obaw dotyczących prywatności danych, te statystyki mają potencjał wywołania problemów z zaufaniem, co może istotnie wpłynąć na reputację marki. Ponadto, na rynkach takich jak Unia Europejska, gdzie regulacje dotyczące prywatności stają się coraz bardziej restrykcyjne, te liczby mogą rodzić także obawy prawne i etyczne.

Problemy. Pomimo dostępności narzędzi do przejrzystości ze strony Meta, Consumer Reports zidentyfikował z nimi pewne kwestie. Badanie zwróciło uwagę na problemy, takie jak niejasna tożsamość wielu dostawców danych na podstawie udostępnianych użytkownikom nazw. Dodatkowo, raport zauważył, że firmy świadczące usługi reklamodawcom często ignorują prośby użytkowników o wyłączenie udostępniania danych.

Sposób przeprowadzenia badania. Consumer Reports współpracował z The Markup, aby pozyskać 709 ochotników chętnych do udostępnienia swoich archiwów danych Facebooka. Uczestnicy pobrali trzyletnie archiwum danych ze swoich ustawień na Facebooku i dostarczyli je badaczom. To pozwoliło organizacjom przeanalizować śledzenie „serwer do serwera”, ujawniając, ile firm udostępnia dane użytkowników Facebookowi, przekazując dane osobowe ze swoich serwerów na serwery Meta.

Statystyki dotyczące USA. Badanie przyznaje, że jego wyniki mogą nie być reprezentatywne dla ogółu ludności Stanów Zjednoczonych, ponieważ dane pochodzą od autoselektywnej grupy użytkowników. Ponadto wyniki nie były dostosowane demograficznie. Consumer Reports zauważył również, że uczestnicy prawdopodobnie są bardziej świadomi prywatności, technicznie uzdolnieni i prawdopodobnie członkami Consumer Reports, co wskazuje na potencjalne zniekształcenie próby.

Co mówi Facebook. Przedstawiciel Meta, Emil Vazquez, powiedział The Markup:

„Oferujemy szereg narzędzi do przejrzystości, aby pomóc ludziom zrozumieć informacje, które firmy wybierają, aby się z nami podzielić, oraz zarządzać tym, jak są używane.”

Pełen raport dostępny jest tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *