search engine optimization 4111000 1920

W tym roku skupiamy się głównie na technicznym aspekcie SEO, zaprzyjaźniamy się z narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji do tworzenia treści i staramy się zapanować nad rosnącymi kosztami bez nadmiernego obciążania budżetu.

Spójrzmy na pięć istotnych wniosków dotyczących biznesu SEO w 2024 roku, aby uzyskać ogólne spojrzenie na to, czego można się spodziewać.

SEO staje się coraz większe i trudniejsze.

Dla tych z nas, którzy zajmują się SEO od lat 90-tych, pamiętamy czasy, gdy pozycjonowanie stron internetowych było prostsze.

Co roku SEO staje się bardziej złożone i trudniejsze do osiągnięcia.

Wystarczy spojrzeć na wszystkie zmiany, jakie miały miejsce w SEO w samym tylko 2023 roku – zwłaszcza na doświadczenie generatywne w wyszukiwarce Google, które może ponownie odwrócić sytuację.

Dodatkowo algorytm rankingu stale ewoluuje, aby odkrywać najbardziej istotne strony internetowe w miarę doskonalenia technologii przez Google.

Podsumowując: W SEO nie ma „łatwego przycisku”. Możesz spodziewać się, że w 2024 roku trzeba będzie trochę bardziej się postarać, aby konkurować niż w zeszłym roku.

Wzrasta znaczenie SEO technicznego

W środowisku o wysokim stopniu konkurencji każdy detal ma znaczenie. Im bardziej dopracujesz swoją witrynę pod kątem użytkowników, tym lepiej możesz konkurować.

Bez SEO technicznego niemożliwe jest stworzenie optymalnego doświadczenia użytkownika.

Dlatego wzrośnie zależność od SEO technicznego dla osiągnięcia sukcesu.

Jeśli wciąż polegasz tylko na podstawowych taktykach SEO on-page (słowa kluczowe, informacje meta, itp.) i zaniedbujesz techniczny aspekt swojej witryny, szanse na sukces będą niewielkie.

A nawet jeśli umiarkowanie zajmujesz się SEO technicznym, poziom umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w tym obszarze wzrasta.

Weźmy pod uwagę inicjatywę „page experience” Google i całą złożoność z nią związaną.

Sztuczna inteligencja zmieni strategię treści

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zmieniają przyszłość tworzenia treści – w jaki sposób wpłynie to na przyszłość SEO, pozostaje do zobaczenia.

Jesteśmy obecnie w fazie masowych eksperymentów z narzędziami do tworzenia treści przy użyciu sztucznej inteligencji.

Po wielu miesiącach obserwacji, jak treści generowane przez AI mogą pomagać (lub szkodzić) firmom, jedno jest pewne: Jeśli zrobisz to dobrze, możesz tworzyć wysokiej jakości treści i zwiększyć zyski. Jeśli zrobisz to źle, uzyskasz tylko spam.

Google twierdzi, że używanie nieprawidłowej treści generowanej przez AI narusza ich zasady dotyczące spamu: „W przypadku automatycznie generowanej treści nasze wskazówki są zgodne od lat. Używanie automatyzacji, w tym AI, do generowania treści głównie w celu manipulowania wynikami wyszukiwania, stanowi naruszenie naszych zasad dotyczących spamu.”

Ale jeśli treść generowana przez AI jest skoncentrowana na użytkowniku, zastosowanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do wspomagania tworzenia treści jest w pełni akceptowalne: „To mówiąc, ważne jest uznanie, że nie każde zastosowanie automatyzacji, w tym generacji przy użyciu AI, to spam. Automatyzacja od dawna jest używana do generowania przydatnych treści, takich jak wyniki sportowe, prognozy pogody i transkrypcje. AI ma zdolność do dostarczania nowych poziomów wyrazu i kreatywności, a także do pełnienia istotnej roli w pomocy ludziom w tworzeniu doskonałych treści dla internetu.”

Więc jak znaleźć właściwą równowagę przy korzystaniu z treści generowanej przez AI? Obecnie złotym standardem jest właściwe dopasowanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do eksperckiej analizy i edycji treści przez człowieka.

Ceny rosną


Nie jest tajemnicą, że koszty wszystkiego rosną.

Według Kiplinger, większość przedsiębiorstw staje w obliczu wzrostu kosztów działalności w 2024 roku, obejmującego stopy procentowe, inflację, koszty energii, transportu, ubezpieczenia, podróże, koszty budowy i technologii.

Koszt przyciągania i zatrzymywania najlepszych talentów w dziedzinie marketingu cyfrowego będzie również problemem dla niektórych.

Kiplinger przewiduje, że niektóre branże mogą ograniczyć podwyżki płac w nadchodzącym roku, a niektóre wprowadzą umiarkowane podwyżki do 4,2% dla pracowników.

Możesz obliczyć, ile może kosztować zatrzymanie doświadczonych specjalistów od marketingu w wyszukiwarkach, przeglądając badanie wynagrodzeń w branży wyszukiwarkowej na Search Engine Land.

Jeśli chcesz zatrzymać ludzi z ponad 10-letnim doświadczeniem (to jest minimalny wymagany staż w mojej agencji dla pracowników obsługujących klientów), będziesz musiał zaoferować atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet świadczeń.

Koszty prowadzenia działalności będą również wpływać na wiele firm SEO świadczących usługi, co prawdopodobnie skutkować będzie wzrostem kosztów zatrudnienia firm SEO.

Ważne będzie zatrudnianie najlepszych

Wraz ze wzrostem kosztów wiele firm znajduje się w trudnej sytuacji związanej z SEO. Na szczęście dla większych graczy, mogą oni inwestować w najlepsze usługi SEO.

Przedsiębiorstwa (w tym wiele z zakresu od 26 milionów do 2,5 miliarda dolarów rocznie) zwiększą wydatki na marketing cyfrowy o około 9% w 2024 roku, przewiduje badanie CMO przeprowadzone przez Deloitte.

Niestety dla mniejszych graczy pytanie brzmi, czy chcą tanio, czy chcą dobrze? I jak wiemy, tanie SEO to złe SEO.

Jednak to nie oznacza, że mały gracz nie ma szans. Większe firmy mogą mieć więcej zasobów, ale są mniej zwinne.

I pomimo wszystkich zasobów, jakimi dysponują te większe korporacje, mogą nie wdrażać najlepszych (lub niektórych mniej znanych) strategii SEO.

Niezależnie od wielkości firmy, zatrudnianie najlepszej pomocy SEO będzie miało znaczenie – czy to wewnętrznie, czy za pośrednictwem zewnętrznej firmy SEO.

Firmy, które priorytetowo traktują SEO ze względu na jego wartość, mogą być kreatywne, przekierowując budżety (na przykład budżety reklamowe) według potrzeb, aby zatrzymać najlepszy i najbardziej utalentowany personel SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *