bcc4660d a3d9 44bd b57d 6fd4ddfb2ab1wyszukiwarka goolge i zdjęcia

Co zrobić, aby Twoje grafiki lepiej pozycjonowały się. Wyszukiwarki, takie jak Google, przeszukują strony internetowe, aby odnaleźć obrazy i wyodrębnić z nich informacje, takie jak metadane i nazwy plików. Aby zrozumieć kontekst obrazów, Google bierze pod uwagę różnorodne czynniki, w tym tekst otaczający obraz, nazwę pliku, tekst alternatywny, podpisy oraz treść strony. Ponadto, wykorzystuje technologie rozpoznawania obrazów, aby dokładniej interpretować zawartość wizualną. Wiele, rzeczy można zrobić tak, aby zdjęcia były bardziej optymalne. Dzięki temu pozycjonowanie zdjęć, obrazów, grafik jest lepsze i łatwiejsze.

Co to jest: SEO zdjęć?

SEO obrazu lub SEO w zdjęciach, to zestaw technik, które mają na celu zwiększenie widoczności obrazów na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Techniki te opierają się na zrozumieniu, jak wyszukiwarki indeksują, rozumieją i oceniają obrazy. Optymalizacja obrazu obejmuje takie działania jak kompresowanie plików w celu skrócenia czasu ładowania, używanie responsywnych obrazów dostosowanych do różnych rozmiarów ekranów, wdrażanie leniwego ładowania, dodawanie odpowiedniego tekstu alternatywnego, używanie opisowych nazw plików oraz stosowanie uporządkowanych danych dla obrazów.

eye 3246419 1920
oko i gama golorów

Wybór odpowiedniego formatu obrazu

Dostępnych jest wiele formatów obrazów, ale Google wspiera tylko niektóre z nich: JPEG, PNG, WebP, BMP, GIF i SVG. Każdy format ma swoje unikalne cechy i zastosowania:

PNG:

 • Zalety:
  • Kompresja bezstratna zapewnia zachowanie najwyższej jakości obrazu.
  • Obsługa przezroczystości idealnie nadaje się do obrazów z elementami graficznymi.
 • Wady:
  • Większe pliki w porównaniu do niektórych formatów z kompresją stratną.

JPEG:

 • Zalety:
  • Możliwość dostosowania kompresji pozwala na równowagę między jakością a rozmiarem pliku.
  • Szeroko stosowany i obsługiwany przez większość platform.
 • Wady:
  • Kompresja stratna może powodować pogorszenie jakości obrazu, szczególnie przy wysokich współczynnikach kompresji.

WebP:

 • Zalety:
  • Nowoczesny format od Google, oferujący zarówno kompresję bezstratną, jak i stratną.
  • Lepsza wydajność niż JPEG, co oznacza mniejsze pliki przy zachowaniu porównywalnej jakości.
  • Obsługiwany przez wszystkie główne przeglądarki internetowe.

GIF:

 • Zalety:
  • Kompresja bezstratna zapewnia wysoką jakość obrazu.
  • Obsługa animacji idealna do krótkich ruchomych grafik.
  • Mały rozmiar pliku przy prostych obrazach.
 • Wady:
  • Ograniczona paleta 256 kolorów, co czyni go mniej odpowiednim dla zdjęć i obrazów o bogatej kolorystyce.

SVG:

 • Zalety:
  • Format wektorowy zapewnia skalowalność bez utraty jakości – idealny do logo, ikon i grafik.
  • Małe pliki w porównaniu do formatów rastrowych.
 • Wady:
  • Mniej powszechnie stosowany niż formaty rastrowe, może wymagać dodatkowej obróbki w niektórych programach.

BMP:

 • Zalety:
  • Zachowuje najwyższą jakość obrazu bez kompresji.
 • Wady:
  • Bardzo duże pliki, nieodpowiednie do zastosowań internetowych.

Najlepszą opcją dla większości zastosowań internetowych jest PNG, który można przekonwertować na format WebP, aby uzyskać mniejsze rozmiary plików.

Jak Kompresja wpływa na jakość obrazu i czas ładowania

Używając przykładowego obrazu w formacie BMP, możemy zobaczyć, jak zmieniają się rozmiary plików i czasy ładowania przy konwersji do różnych formatów:

WebP jest najbardziej efektywnym formatem, oferując najmniejsze rozmiary plików i najkrótsze czasy ładowania.

Narzędzia do kompresji obrazów

Istnieje wiele narzędzi do kompresji obrazów, takich jak ShortPixel, TinyJPG cz EZGIF. Usługi te wykorzystują zaawansowane algorytmy kompresji stratnej lub bezstratnej, usuwając niepotrzebne metadane, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiary plików.

Twórz unikalne obrazy

W sieci roi się od stron internetowych przepełnionych banalnymi, powtarzalnymi zdjęciami stockowymi. To już pora odróżnić się od konkurencji i zaoferować użytkownikom coś wyjątkowego!

Wykorzystywanie oklepanych zdjęć stockowych może sprawić, że Twoja witryna straci na autentyczności. Pamiętaj, że Google rozumie treść obrazów, a duplikowanie treści negatywnie wpływa na SEO. Wyobraź sobie strony korporacyjne, firmy konsultingowe czy te szczycące się obsługą klienta – wszystkie z uśmiechającymi się biznesmenami skopiowanymi z bazy zdjęć stockowych. Nuda! Dla Google też to NUDA!

Nawet jeśli obrazy stockowe są odpowiednio zoptymalizowane, nigdy nie dorównają pod względem SEO oryginalnym, wysokiej jakości zdjęciom.

Postaw na autentyczność! Im więcej unikatowych zdjęć zamieścisz na swojej stronie, tym lepsze wrażenia zapewnisz użytkownikom i tym większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

pexels veerasak piyawatanakul 1143511
Jak tworzyć zdjęcia pod SEO

Pamiętaj też, że duże obrazy częściej pojawiają się w Google Discover. Google zaleca stosowanie obrazów o szerokości co najmniej 1200 pikseli i ustawienie max-image-preview:large w metatagu robots, aby zwiększyć szanse na wyświetlanie ich jako dużych miniatur w Google Discover.

Choć Google nie gwarantuje wyświetlania dużych miniatur w 100% przypadków, to i tak warto podjąć te kroki.

Google rekomenduje wdrożenie zalecanych ustawień w metatagu robots i stosowanie zdjęć o szerokości co najmniej 1200 pikseli. To prosty sposób na wyróżnienie Twojej witryny i zwiększenie jej widoczności w sieci.

Zoptymalizuj nazwy plików obrazów

Jeśli chodzi o SEO, tworzenie opisowych, bogatych w słowa kluczowe nazw plików jest kluczowe. Nazwy plików informują Google i inne roboty wyszukiwarek o tematyce obrazu.

Nazwy plików typu „IMG_722019” nie pomagają Google zrozumieć obrazu. Warto ustawić zrozumiałe nazwy plików, aby ułatwić wyszukiwarkom lepsze zrozumienie.

Zmiana domyślnej nazwy pliku może wymagać pewnej pracy, ale zawsze jest dobrym pomysłem dla poprawy wartości SEO.

Napisz tekst alternatywny przyjazny dla pozycjonowania

Tagi Alt to tekstowa alternatywa dla obrazów, gdy przeglądarka nie może ich poprawnie wyświetlić. Podobnie jak tytuł, atrybut alt opisuje zawartość pliku obrazu.

Tagi alt pomagają Google lepiej zrozumieć tematykę obrazów i mogą poprawić rankingi w wyszukiwarkach.

image 1

Aby uzyskać dodatkową wartość SEO, tekst alternatywny może działać jako tekst zakotwiczenia linku wewnętrznego, gdy obraz prowadzi do innej strony w witrynie tzw. Link w obrazie.

Zoptymalizuj tytuł i opis strony pod SEO

W świecie SEO obrazy to nie tylko ładne ilustracje. To potężne narzędzia, które – odpowiednio zoptymalizowane – mogą znacząco podnieść pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jak to działa?

Sekret tkwi w treściach tekstowych otaczających obrazy. Google czerpie informacje z tytułów, opisów i innych elementów tekstowych na stronach, aby zrozumieć kontekst i wymowę grafik. To niczym układanka: im więcej trafnych informacji dostarczysz, tym łatwiej wyszukiwarce dopasować obrazy do odpowiednich zapytań użytkowników.

Pamiętaj, że optymalizacja nie dotyczy wyłącznie strony głównej. Każda podstrona, karta produktu czy wpis na blogu to szansa na zaprezentowanie unikalnych treści tekstowych, które dopełniają obrazy i prowadzą do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dostosuj swoje obrazy do urządzeń mobilnych

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie użytkownicy korzystają z różnorodnych urządzeń o zróżnicowanych rozdzielczościach ekranów, adaptacja obrazów do różnych rozdzielczości staje się kwestią priorytetową. Na szczęście większość systemów CMS (Content Management System) automatycznie dostosowuje obrazy, zapewniając optymalne wyświetlanie na różnych platformach.

Warto jednak upewnić się, że Twój CMS rzeczywiście korzysta z tej funkcji. W przypadku braku automatycznej adaptacji, możesz samodzielnie wdrożyć odpowiedni kod lub skorzystać z dedykowanej wtyczki.

Dodatkowo, przeglądarka Chrome poczyniła ostatnio krok naprzód, wprowadzając obsługę parametru sizes=”auto”. Mechanizm ten instruuje przeglądarkę, aby leniwie ładowane obrazy automatycznie dopasowywały swój rozmiar do aktualnego układu strony, dyktowanego przez kod HTML i CSS.

Powolne ładowanie i wstępne ładowanie

Wyobraź sobie stronę internetową, która błyskawicznie otwiera się przed Tobą, prezentując zawartość bez zbędnego czekania. To właśnie może zapewnić Ci technika leniwego ładowania obrazów!

Polega ona na opóźnianiu wczytywania grafik, które nie znajdują się w polu widzenia użytkownika w momencie otwarcia strony. Obrazy są ładowane dopiero wtedy, gdy użytkownik przewinie stronę w ich pobliże.

Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

 • Krótszy czas ładowania strony: Dzięki leniwemu ładowaniu początkowy czas wyświetlania strony ulega skróceniu. Użytkownik widzi najważniejsze treści szybciej, co poprawia jego komfort i doświadczenia.
 • Szybsze renderowanie obrazu: Obrazy ładowane na żądanie wyświetlają się płynnie, bez zbędnych opóźnień.
 • Oszczędność przepustowości: Leniwe ładowanie ogranicza zużycie danych, co jest szczególnie istotne dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych z ograniczonym pakietem internetowym.
 • Poprawa SEO: Szybciej ładujące się strony są pozytywnie oceniane przez wyszukiwarki, co może skutkować wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania.

Leniwe ładowanie obrazów to prosty, ale efektywny sposób na usprawnienie działania strony internetowej, zwiększenie zadowolenia użytkowników i poprawę jej widoczności w wyszukiwarkach.

Wdrożenie tej techniki jest stosunkowo proste i dostępne dla większości systemów CMS (Content Management System). Warto rozważyć również skorzystanie z dedykowanych wtyczek, które automatyzują proces leniwego ładowania obrazów.

Monitoruj wydajność obrazów

Sukces Twojej strony internetowej w dużej mierze zależy od optymalizacji obrazów. Na szczęście Google Search Console oferuje Ci potężne narzędzia do monitorowania i ulepszania ich wydajności.

Wykorzystaj raport „Wydajność”, aby:

 • Odkryć, które obrazy generują ruch na Twojej stronie: Analiza danych z raportu pozwoli Ci zidentyfikować obrazy cieszące się największym zainteresowaniem użytkowników. Te informacje są kluczowe do budowania trafnej strategii content marketingowej.
 • Zdiagnozować problemy z obrazami: Raport wskaże Ci również obrazy, które potencjalnie spowalniają czas ładowania strony.

Dodatkowe narzędzia do optymalizacji obrazów:

 • Lighthouse: To bezpłatne narzędzie Google, które kompleksowo analizuje wydajność strony internetowej, w tym szybkość ładowania obrazów. Lighthouse oferuje szczegółowe raporty i sugestie optymalizacji, które pomogą Ci przyspieszyć działanie strony.
 • PageSpeed Insights: Kolejne narzędzie Google, które skupia się na analizie szybkości ładowania strony. PageSpeed Insights ocenia również optymalizację obrazów i podaje wskazówki, jak ją poprawić.

Regularne sprawdzanie wydajności obrazów w Google Search Console oraz korzystanie z dodatkowych narzędzi analitycznych to klucz do:

 • Zwiększenia szybkości ładowania strony: Szybko działająca strona to lepsze wrażenia użytkownika i wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.
 • Poprawy SEO: Wyszukiwarki doceniają strony zoptymalizowane pod kątem obrazów, co może prowadzić do wzrostu organicznego ruchu.
 • Lepszej konwersji: Szybkie ładowanie obrazów i wysoka jakość wizualna zachęcają użytkowników do dłuższego pozostania na stronie i skorzystania z Twojej oferty.

Dodaj obrazy do mapy witryny

Umieszczanie obrazów w mapie witryny zwiększa szanse na przeszukanie i zaindeksowanie zdjęć przez wyszukiwarki, co może generować większy ruch w witrynie.

Jeśli używasz WordPressa, wtyczki takie jak Yoast i RankMath oferują rozwiązania do tworzenia mapy witryny z obrazami. Jeśli nie korzystasz z WordPressa, możesz użyć oprogramowania takiego jak Screaming Frog do wygenerowania mapy witryny.

Dodaj dane strukturalne do grafik, zdjęć, obrazów

W dzisiejszym świecie wyszukiwarki stają się coraz bardziej wyrafinowane, dążąc do zrozumienia nie tylko tekstu, ale również kontekstu i znaczenia obrazów. Aby im to ułatwić, możesz wykorzystać dane strukturalne, czyli specjalny kod, który opisuje Twoje obrazy w sposób jasny i zrozumiały dla maszynowych algorytmów. Przykład znajdziesz tutaj: https://schema.org/image

Jak to działa?

Wyobraź sobie sklep internetowy, w którym oferujesz buty. Dodając zdjęcia produktów wraz z informacjami o cenie, dostępności i ocenach w schemacie produktu, znacznie ułatwiasz Google i innym wyszukiwarkom zrozumienie zawartości tych zdjęć.

Dzięki temu Twoje produkty mogą wyróżnić się w wynikach wyszukiwania, wyświetlając dodatkowe informacje, takie jak ceny czy oceny użytkowników. To z kolei może prowadzić do większej liczby kliknięć, wyższej konwersji i lepszej widoczności Twojej strony.

Dodatkowe korzyści:

 • Możliwość wyświetlania obrazów w wyszukiwarce Google Grafika: Dane strukturalne zwiększają szanse na wyświetlenie Twoich obrazów w dedykowanej sekcji Grafika w wyszukiwarce Google.
 • Poprawa SEO: Wyszukiwarki doceniają strony bogate w dane strukturalne, co może pozytywnie wpływać na pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.
 • Lepsze wrażenia użytkownika: Dostarczając wyszukiwarkom więcej informacji o swoich obrazach, pomagasz im wyświetlać je w kontekście istotnym dla użytkowników, co przekłada się na lepsze doświadczenia podczas przeglądania strony.

Przykładowe zastosowania danych strukturalnych w obrazach:

 • Zdjęcia produktów w sklepie internetowym
 • Galerie zdjęć na stronach firmowych
 • Prezentacje zdjęć na blogach
 • Obrazy w artykułach newsowych

Używanie CDN do dostarczania obrazów

W dzisiejszym dynamicznym świecie szybkość działania strony internetowej to klucz do sukcesu. Użytkownicy oczekują błyskawicznego ładowania się treści, a zwłaszcza obrazów, które stanowią ważny element każdej witryny. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia CDN (Content Delivery Network), która niczym sieć rozprowadzająca treści, zapewnia optymalną dystrybucję obrazów na Twojej stronie.

Czym jest CDN?

CDN to rozproszony system serwerów rozmieszczonych na całym świecie. Zamiast przechowywać wszystkie pliki na jednym serwerze, CDN rozkłada je na wiele serwerów, co pozwala użytkownikom na pobieranie treści z serwera znajdującego się najbliżej ich lokalizacji. W ten sposób znacznie skraca się czas ładowania strony, a obrazy wyświetlają się płynnie i bez opóźnień.

Korzyści z używania CDN do dostarczania obrazów:

 • Szybsze ładowanie strony: Obrazy ładowane z serwera CDN znajdują się bliżej użytkownika, co przekłada się na krótszy czas oczekiwania i lepsze wrażenia użytkownika.
 • Poprawa SEO: Google docenia strony, które szybko się ładują, co może pozytywnie wpływać na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
 • Zmniejszenie obciążenia serwera: CDN przejmuje część obciążenia z Twojego serwera, co może być szczególnie istotne w przypadku witryn o dużym ruchu.
 • Optymalizacja obrazów: CDN może automatycznie optymalizować obrazy poprzez kompresję, konwersję do formatów WebP i skalowanie, co dodatkowo poprawia ich wydajność.
 • Dostępność globalna: CDN zapewnia dostępność Twoich obrazów dla użytkowników na całym świecie, niezależnie od ich lokalizacji.

Dodatkowe zalety:

 • Oszczędność kosztów: CDN może obniżyć koszty hostingu, szczególnie w przypadku witryn o dużym ruchu.
 • Skalowalność: CDN jest skalowalne rozwiązanie, które może dostosować się do wzrastających potrzeb Twojej witryny.
 • Łatwość obsługi: Wdrożenie CDN jest stosunkowo proste i dostępne dla większości systemów CMS (Content Management System).

Podsumowanie:

Używanie CDN do dostarczania obrazów to świetny sposób na przyspieszenie strony internetowej, poprawę SEO i zapewnienie lepszych wrażeń użytkownikom. CDN oferuje wiele korzyści, takich jak szybsze ładowanie, optymalizacja obrazów, dostępność globalna i skalowalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *