classroom 2787754 1920

Wiadomością, która zdominowała miniony weekend, jest decyzja Google o zakończeniu współpracy z firmą Appen, jednym z największych źródeł zewnętrznych oceniających jakość wyników wyszukiwania przez ludzi. Appen ogłosiło to w dokumencie PDF, informując, że otrzymało powiadomienie o tym 20 stycznia, a umowa wygasa 19 marca 2024 roku.

W dokumencie czytamy, że nie otrzymali wcześniejszego zawiadomienia, dodając, że powodem takiej decyzji ze strony Google było „część strategicznego procesu przeglądu, w ramach którego zakończy swoją globalną umowę na usługi przychodzące z Appen, co skutkuje zakończeniem wszystkich projektów z Appen do 19 marca 2024 roku”.

„W roku finansowym 2023, przychód Appen od Google wyniósł 82,8 miliona dolarów1 przy marży brutto wynoszącej 26%”, co z pewnością będzie bolesne dla firmy Appen.

Cyrus Shepard pierwszy podzielił się tą wiadomością, pracując dodatkowo dla Appen jako oceniający jakość wyników wyszukiwania dla Google, a informacje od Appen otrzymał drogą mailową. Na platformie X napisał: „Duże zamieszanie wśród oceniających jakość wyników Google. Google anuluje umowę z Appen/RaterLabs (firmą, której pracuję jako oceniający jakość). Nie mam pojęcia, co to oznacza dla programu oceniania jakości.”

Google korzysta z oceniających jakość wyników już od prawie dwóch dekad, z tego, co wiem, przynajmniej od 15 lat. Jednak fakt zakończenia współpracy z Appen nie oznacza, że Google zrezygnowało ze wszystkich oceniających jakość wyników. Obecnie wiadomo jedynie, że umowa z Appen, która mogła dostarczać znaczną liczbę tych oceniających, dobiegnie końca w marcu.

image 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *