Przewodnik GooglePrzewodnik Google

Google dzisiaj wydał trzecią iterację swojego przewodnika dla początkujących w SEO. Ta wersja jest mniej więcej o połowę mniejsza niż druga i została przede wszystkim napisana z myślą o osobach, które są na początkowym etapie swojej przygody z optymalizacją dla wyszukiwarek.

Przewodnik dla początkujących w SEO od Google został pierwotnie wydany w formie pliku PDF w 2008 roku. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2017 roku. Teraz, w tej najnowszej odsłonie, Google ponownie dostarcza kluczowych wskazówek, przystosowując je do zmieniającego się krajobrazu cyfrowego, by w pełni sprostać potrzebom tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Google ogłosił, że nowa wersja to „kieszonkowa wersja Przewodnika dla początkujących w SEO”. Google stwierdziło również, że w nowej wersji „lepiej skupiamy się na początkującej publiczności i tematach, na które powinna się skupić osoba, która dopiero zaczyna interesować się SEO, oraz dlaczego powinna to robić”.

Google usunęło z przewodnika:

 • Sekcję z słowniczkiem: Zamiast tego Google wyjaśniło poszczególne terminy w kontekście na stronie.
 • Sekcję dotyczącą danych strukturalnych: Google usunęło tę sekcję, ponieważ powiedziało, że jest to „bardziej zaawansowany temat, o którym początkujący nie muszą myśleć.” Ponadto Google stwierdziło, że „jeśli ktoś korzysta z systemu zarządzania treścią (CMS) takiego jak Wix lub Squarespace, może spróbować użyć wtyczki i nie martwić się o naukę dodawania kodu do swojej strony internetowej.”
 • Sekcję dotyczącą przyjazności dla urządzeń mobilnych: Google powiedziało, że „większość nowych stron i platform jest już przyjazna dla urządzeń mobilnych”, więc Google postanowiło, że to już nie jest potrzebne.
 • Sekcję analizy wydajności strony: Google usunęło to, aby zachować dokument skupiony na początkujących w SEO, i powiedziało, że to będzie „następny krok” w SEO i jest „bardziej zaawansowanym tematem”.

Google dodało do przewodnika:

 • Dlaczego to robić. Google dodało sekcje, które nie miały odpowiedzi na pytania „dlaczego powinienem to robić?” i „dlaczego tego nie ma?”.
 • Co to jest. Google dodało do sekcji dotyczącej treści zduplikowanej wyjaśnienie, czym jest treść zduplikowana i jak ją naprawić, oraz nową krótką sekcję dotyczącą filmów.
 • Teorie i pomysły dotyczące SEO. Google dodało nową sekcję dotyczącą powszechnych teorii i pomysłów dotyczących SEO, na których Google uważa, że ludzie nie powinni się zbytnio skupiać. Google dodało również nową sekcję dotyczącą tego, jak długo może potrwać zobaczenie wpływu. Google skompresowało wiele treści, w tym:
 • Sekcje „Czy jesteś na Google”: Uproszczono do jednej sekcji, która skupia się na szybkim sprawdzeniu, czy Twoja strona jest na Google, i na pierwszych krokach, jakie właściciel strony powinien podjąć, jeśli nie widzi swojej strony w wynikach wyszukiwania Google.
 • Sekcję „Czy potrzebuję SEO”: Google ma oddzielny dokument, więc skompresowało go do dwóch zdań i podało link do pełnego przewodnika.
 • Sekcję linków i fragmentów tytułów: Google skróciło tę sekcję znacznie na rzecz bardziej kompleksowych dokumentów.
 • Sekcję dotyczącą obrazów: Dla publiczności początkującej tekst alternatywny jest ważniejszym wytycznym.
 • Sekcję „Wyłącz z wyszukiwania Google”: Google powiedziało, że „chociaż to ważny temat, o którym należy wspomnieć, to prawdopodobnie nie dlatego czytelnik przegląda ten przewodnik.”
 • Sekcję dotyczącą linków: Google skompresowało tę sekcję, nie zmieniając jednak przekazu o nich, i zaznaczyło ich przydatne aspekty oraz dlaczego linkowanie jest pomocne dla użytkowników i wyszukiwarek.
 • Promowanie strony: Google również skompresowało tę sekcję, jednocześnie podając link do Google dla Twórców, ponieważ mają bardziej szczegółowy przewodnik na ten temat.
 • Sekcję struktury strony: Ta sekcja została w większości bez zmian, ale Google usunęło te sekcje:
 • Sekcję nawigacji: Zamiast tego skupiono się na bardziej agresywnym łączeniu ważnych adresów URL na stronie.
 • Sekcję 404: Google powiedziało, że „naprawdę nie obchodzą nas strony 404, a właściciele stron powinni po prostu robić to, co ma sens dla ich użytkowników.”
 • Wyraźne ustawienie dla bułeczek: To jest bardziej zaawansowany temat, więc Google to usunęło.

Więcej wkrótce. Google dodało, że mimo że mam nadzieję, że ten przewodnik dla początkujących nigdy się nie zmieni, to będziemy „nadal sprawiać, że nasza dokumentacja będzie jasna i łatwa do zrozumienia w nadchodzących miesiącach.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *