shopping 2615482 1920

W niniejszym artykule zgłębimy dziewięć sprawdzonych metod, które pozwolą Ci skutecznie przekształcić ruch generowany przez SEO w konkretne sprzedaże i pozyskanie leadów.

 1. Poprawa doświadczenia użytkownika na stronie (UX)

Doświadczenie użytkownika (UX) i SEO stanowią temat dyskusji od lat i są ze sobą ściśle splecione, lecz wiele stron nadal nie poświęciło należytego czasu na usprawnienie UX. Oto kilka kluczowych obszarów, na które warto się skoncentrować:

 • Wykorzystanie białej przestrzeni w celu uporządkowania stron.
 • Dodanie wyraźnych „call-to-actions”.
 • Zwrócenie uwagi na szybkość ładowania strony – wolne strony tracą aż 90% potencjalnych leadów.
 • Stosowanie responsywnego designu, aby dostosować stronę do różnych urządzeń.
 • Utrzymywanie spójności układu.
 • Minimalizacja błędów 404.

Warto przetestować doświadczenie użytkownika na swojej stronie za pomocą niezależnego źródła. Mimo że znasz niuanse swojej strony i lejka sprzedażowego, użytkownicy niekoniecznie mają taką wiedzę.

Testuj, doskonal, a następnie ponownie testuj. Z biegiem czasu konieczne będzie regularne powtarzanie testów, gdyż zachowanie odwiedzających podlega zmianom.

shopping 606993 1920 1

2. Optymalizacja pod kątem konwersji

Jeśli już masz ruch, nadszedł czas na generowanie sprzedaży. Jaki jest twój współczynnik konwersji (CVR)? Jeśli jesteś stroną e-commerce i osiągasz CVR na poziomie 2,3% lub wyższym, możesz uznać to za sukces.

Optymalizacja tego wskaźnika będzie wymagała przeglądu kluczowych sekcji Twojej strony:

 • Blog: Twój blog może przyciągać ruch, ale teraz zróbmy z tych odwiedzających klientów. Dodaj „call-to-actions” do artykułów, stwórz czytelne banery promocyjne dla produktów lub usług, i przedstaw swoje produkty lub usługi jako rozwiązanie dla problemów odwiedzających.
 • Strony docelowe: Jeśli Twoje strony docelowe nie przekształcają ruchu, rozpocznij testy A/B. Dodaj nowe „call-to-actions”, zmień układ i tekst – cokolwiek, co może skłonić odwiedzających do podjęcia działania.
 • Kopie: Jeśli ruch prowadzi do stron produktów lub usług, możliwe, że treść nie jest wystarczająco klarowna. Współpracuj z copywriterem, aby zoptymalizować i testować te strony aż do wzrostu konwersji.

Jeśli Twoje strony nie są zoptymalizowane pod kątem konwersji, łatwo może się zdarzyć, że ruch z SEO po prostu nie przekształca się w sprzedaż.

 1. Zoptymalizuj pierwsze dwie akcje na stronach z treściami, które nie są zoptymalizowane pod kątem właściwych słów kluczowych. Czy wykorzystujesz wartość treści edukacyjnych? Powinieneś:
 • Skoncentrować się na pierwszych dwóch działaniach na blogu.
 • Zaktualizować strony o największym ruchu w ramach testu. Na przykład, możesz dodać przycisk „Demo” na górze wpisu na blogu z mocnym wezwaniem do działania lub umieścić film demonstracyjny powyżej składki.

Transformacja ruchu w sprzedaż jest możliwa dzięki treściom edukacyjnym, i może to być tak łatwe, jak skupienie się na tych dwóch działaniach na swoich stronach.

 1. Popraw jakość i trafność treści Starsze przedsiębiorstwa zazwyczaj posiadają setki wpisów na blogu, których nigdy nie przeglądają ani nie aktualizują.

To, co było uważane za istotną i wysokiej jakości treść w przeszłości, może nie być takie dzisiaj.

Warto przeprowadzić inwentaryzację swoich artykułów, zaczynając od tych, które generują najwięcej ruchu, i rozpocząć ich rewizję.

Czy artykuł ma jakość, jaką chcesz od swojej firmy? Czy artykuł jest istotny dla odwiedzających, którzy trafiają na Twoją stronę? Jeśli usuwasz starszą treść, spróbuj znaleźć możliwości przekierowania do innych zasobów, które mogą być wyższej jakości, a jednocześnie istotne.

 1. Analizuj i wykorzystuj dane w celu poprawy sprzedaży Dane są przydatne tylko wtedy, gdy są analizowane i wykorzystywane do poprawy wyników sprzedaży. Możesz posiadać różne formy danych do przejrzenia:
 • Analityka
 • Dzienniki serwera
 • Mapy ciepła Jeśli zaczniesz analizować dzienniki serwera i zauważysz wzrost błędów 404 na stronie płatności, masz powód niskich konwersji. Musisz zgłębić te problemy.

Na przykład, jeśli masz mapę ciepła na swojej stronie, możesz zauważyć, że wszyscy patrzą na prawą stronę strony, ale masz CTA po lewej stronie.

Wykorzystaj te bogate dane, aby znaleźć miejsca, w których odwiedzający utykają w treści Twojego leja sprzedażowego, i zacznij wprowadzać zmiany, aby rozwiązać te problemy.

 1. Wzmacniaj zaufanie i wiarygodność poza dowodami społecznymi Dowody społeczne są ważne (więcej na ten temat poniżej), ale co jeszcze możesz zrobić, aby poprawić zaufanie i wiarygodność? Możesz:
 • Dodać numer swojej licencji zawodowej.
 • Opublikować jasne informacje o gwarancji.
 • Dodać logotypy lub informacje o członkostwie w stowarzyszeniach zawodowych.
 • Opublikować swoje nagrody.
 • Dodać linki do artykułów prasowych lub publikacji, w których zostałeś wymieniony. Każda branża ma swoje własne sposoby poprawy zaufania i wiarygodności. Kancelaria prawna może prezentować swoje stowarzyszenie adwokackie, nagrody, ugody i inne dane świadczące o tym, że są firmą, której ludzie ufają.
 1. Skoncentruj się na lokalnym SEO (jeśli to dotyczy) Stacjonarne przedsiębiorstwa mogą doświadczać spadku sprzedaży i pozyskiwania leadów z powodu braku skupienia na lokalnym SEO.

Lokalne SEO stosuje bardziej strategiczne i ukierunkowane podejście, aby pomóc przedsiębiorstwom poprawić widoczność w wynikach lokalnych wyszukiwań Google’a.

Na przykład, strona internetowa restauracji sushi w Los Angeles, skupiająca się na ogólnych słowach kluczowych (np. „restauracja sushi” lub „restauracje sushi w Kalifornii”), może mieć trudności z:

 • Zajęciem wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania ze względu na dużą konkurencję.
 • Dotarciem do odpowiednich osób. Ta restauracja lepiej poradzi sobie, skupiając się na słowach kluczowych takich jak „restauracja sushi w LA” czy nawet „restauracja sushi w Glendale”. Takie słowa kluczowe mogą być łatwiejsze do osiągnięcia wysokiego rankingu i umieściłyby stronę przed właściwą grupą docelową.

Inne sposoby poprawy lokalnego SEO:

 • Optymalizacja profilu Google Business.
 • Upewnienie się, że informacje NAP są spójne online.
 • Optymalizacja treści i stron pod kątem słów kluczowych związanych z lokalizacją.

Lokalne SEO może pomóc w zapewnieniu, że gdy lokalni klienci szukają Twojego przedsiębiorstwa, znajdą Twoją stronę.

Zagłęb się: Lokalne SEO dla nowych lokalizacji fizycznych

 1. Wykorzystaj testy A/B, aby maksymalizować konwersje Testy A/B mogą być skutecznym narzędziem optymalizacji współczynnika konwersji (CRO). Celem jest przetestowanie dwóch wersji strony internetowej, aby zobaczyć, która generuje wyższy współczynnik konwersji.

Nawet niewielka zmiana w treści lub nawet zmiana koloru przycisku może znacząco wpłynąć na konwersje.

Dzięki testom A/B możesz eksperymentować z różnymi wariantami swoich stron, wybrać najlepiej działającą wersję i maksymalizować konwersje.

Nawet dobrze zoptymalizowana strona może nie przekształcać się, jeśli układ, treść, formatowanie i design są nieskuteczne.

Specjalista SEO może pomóc ci:

 • Zidentyfikować, które elementy strony testować (np. nagłówki, przyciski CTA, treść, układ itp.).
 • Stworzyć warianty stron.
 • Przeprowadzić test.
 • Mierzyć i analizować wyniki. Testy A/B można stosować ciągle, aby stopniowo poprawiać współczynniki konwersji.
 1. Wzmacniaj dowody społeczne, aby budować zaufanie i wiarygodność Konsumenci potrzebują więcej niż przekonującej treści, aby przekonać ich do zakupu. Aż do 87% decyzji zakupowych zaczyna się od badań online, a 88% konsumentów ufa recenzjom tak samo jak osobistym rekomendacjom.

Jeśli twoje sprzedaże spadają, ale Twoje SEO jest na dobrym poziomie, możesz nie dostarczać potencjalnym klientom wystarczających dowodów społecznych, aby przekonali się do zakupu.

Aby zbudować zaufanie i wiarygodność, pokaż:

 • Recenzje: Wstaw je na strony produktów i podkreśl pozytywne recenzje na stronie głównej.
 • Referencje: Umieść je wyraźnie na swoich stronach docelowych. Dołącz zdjęcia, filmy i imiona do każdej referencji.
 • Nagrody i wyróżnienia: Dodaj odznaki nagród na swoje strony, aby potencjalni klienci wiedzieli, że eksperci branżowi i stowarzyszenia ufają Twojemu biznesowi.
 • Studia przypadków: Dodaj je do swojej strony, aby pokazać potencjalnym klientom wyniki, jakie osiągnąłeś dla innych klientów czy klientów.
 • Rekomendacje influencerów: Podkreśl rekomendacje celebrytów lub influencerów. Ich opinie mogą łatwo skłonić potencjalnych klientów. Specjalista SEO może pomóc w zoptymalizowaniu i wyeksponowaniu dowodów społecznych na Twojej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *