web page 6271951 1920

Przekierowania to sposób na przeniesienie osoby odwiedzającej stronę internetową ze starego adresu na nowy bez konieczności podejmowania przez nią dalszych działań. Każda strona internetowa ma unikalny adres URL, umożliwiający przeglądarkom żądanie odpowiednich informacji. Jeśli przeglądarka zażąda strony zawierającej przekierowanie, zostanie poinstruowana, aby przejść na inny adres. Oznacza to, że oryginalna strona nie jest już dostępna, a przeglądarka musi odwiedzić nową stronę, aby uzyskać żądane treści.

Przekierowania to w zasadzie instrukcje dla przeglądarek i botów, informujące, że strona, której szukają, nie jest już dostępna i należy przejść na inną. Istnieje kilka sposobów, w jakie strona internetowa może wskazać, że zasób nie jest już dostępny pod dotychczasowym adresem.

Rodzaje przekierowań

Stałe i tymczasowe

Po stwierdzeniu, że w adresie URL zostało umieszczone przekierowanie, wyszukiwarki muszą zdecydować, czy wyświetlać w wynikach wyszukiwania nowy adres URL zamiast oryginalnego. Google określa, czy przekierowanie jest trwałe, czy tymczasowe. Jeśli uzna przekierowanie za tymczasowe, oryginalny adres URL może nadal być wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Jeśli przekierowanie jest trwałe, nowy adres URL pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Metaodświeżenia

Przekierowanie metaodświeżające to przekierowanie po stronie klienta, co oznacza, że przeglądarka odwiedzającego witrynę zidentyfikuje potrzebę przejścia na inną stronę. Metaodświeżenia mogą nastąpić natychmiast lub z opóźnieniem. Google traktuje natychmiastowe odświeżenia meta jako przekierowania „stałe”, a opóźnione jako „tymczasowe”. Przy stosowaniu częstym ma negatywny wpływ na SEO.

Przekierowania JavaScript

Przekierowania JavaScript również są po stronie klienta. Google ostrzega, aby korzystać z przekierowań JavaScript tylko wtedy, gdy nie można użyć przekierowań po stronie serwera lub metaodświeżających. Wyszukiwarki muszą wyrenderować stronę przed wybraniem przekierowania JavaScript, co może oznaczać, że przekierowanie może zostać pominięte.

Przekierowania po stronie serwera

Najbezpieczniejszym sposobem przekierowywania adresów URL są przekierowania po stronie serwera. . Jeśli masz dostęp do plików konfiguracyjnych serwera, masz kilka dostępnych opcji.

Kluczowe różnice między kodami przekierowań

  • Stałe przekierowania:
    • 301 (przeniesiony na stałe): Wskazuje, że zasób został trwale przeniesiony na nowy adres URL i umożliwia zmianę metody żądania z POST na GET.
    • 308 (stałe przekierowanie): Podobne do 301, ale zaleca zachowanie oryginalnej metody żądania.
  • Tymczasowe przekierowania:
    • 302 (znaleziony, tymczasowo przeniesiony): Wskazuje, że przeniesienie jest tymczasowe. Przeglądarki mogą używać innej metody żądania niż oryginalna.
    • 307 (tymczasowe przekierowanie): Wskazuje, że przekierowanie jest tymczasowe i zaleca zachowanie oryginalnej metody żądania.

Po co używać przekierowań?

Przekierowania zapewniają, że odwiedzający nie zgubią się podczas przeprowadzki treści. Na przykład, jeśli użytkownik dodał do zakładek stary adres URL, przekierowanie automatycznie przeniesie go na nową stronę, zamiast pozostawiać go na stronie błędu 404.

Użytkownicy

Przekierowanie automatycznie przenosi użytkownika na odpowiednią stronę, co poprawia komfort użytkowania.

Wyszukiwarki

Podobnie jak ludzie, boty wyszukiwarek są przekierowywane na nowy adres URL, co pomaga w identyfikacji równoważnego adresu URL i eliminuje potrzebę samodzielnego odnajdywania nowej treści przez boty.

Typowe przypadki użycia przekierowań w SEO

Skrócone adresy URL

Skrócone, spersonalizowane adresy URL pomagają ludziom zapamiętać je łatwiej. Przykładowo, reklama telewizyjna może zachęcać do odwiedzenia strony o prostym adresie, który przekierowuje do bardziej skomplikowanego URL.

Przenoszenie treści i domen

Restrukturyzacja witryny, przenoszenie treści między subdomenami lub migracje z jednej domeny na inną wymagają przekierowań, aby zapewnić łatwy dostęp do treści.

HTTP na HTTPS

Przekierowania są niezbędne podczas przełączania witryny z HTTP na HTTPS, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Problemy, których należy unikać

Pętle przekierowań

Pętle przekierowań występują, gdy dwa przekierowania są ze sobą sprzeczne, co uniemożliwia dostęp do obu stron. Wyszukiwarki i odwiedzający nie będą mogli dostać się do żadnej ze stron.

Łańcuchy przekierowań

Łańcuch przekierowań to seria stron przekierowujących z jednej na drugą, co może wpływać na szybkość ładowania i indeksowanie przez wyszukiwarki.

Miękkie 404

Gdy przekierowanie nie prowadzi do podobnej treści, może być uznane za „miękkie 404”, co nie przekazuje wartości rankingowej.

Dobra praktyka dotycząca przekierowań

Utwórz mapę przekierowań

Mapa przekierowań to plan pokazujący, które adresy URL powinny przekierowywać i dokąd. Pomaga to zidentyfikować wszelkie problemy lub konflikty z wyprzedzeniem.

Oceń istniejące przekierowania

Sprawdź, czy nowe przekierowania nie będą miały wpływu na istniejące, aby uniknąć pętli lub łańcuchów przekierowań.

Alternatywy dla przekierowań

Tagi kanoniczne

Gdy przekierowania nie są możliwe, można użyć tagu kanonicznego, aby wskazać wyszukiwarkom, że nowa strona jest kanoniczną wersją starej. Należy wtedy dodać: Rel=canonical

Krypto przekierowuje

Krypto przekierowanie to link na stronie, który kieruje użytkowników na nową stronę. Nie działa jak przekierowanie dla wyszukiwarek, ale może być użyteczne, jeśli przekierowania nie są możliwe. Przykład: <a href=”https://newsite.example.com/newpage.html”>Przenieśliśmy się! Nasze treści znajdziesz w nowej witrynie.</a>. Google jednak nie zaleca tej techniki.

Do poprawy strony warto przeczytać jeszcze te artykuły:

Jak stosować nagłowi H1-H6 w seo?

10 dobrych praktyk linkowania wewnętrznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *