artificial intelligence 2167835 1920

Wzrost tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji stał się grą o nowych zasadach – zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść.

Z jednej strony mamy korzyści takie jak to przykładowo zwiększona efektywność, potężne pomysły na treści, szybkie badania.Te efektywności pozwoliły programom SEO działać szybciej, przynosząc oszczędności kosztów, dodaną wartość i w niektórych przypadkach nawet więcej przychodów.

Z drugiej strony mamy jednak problemy takie jak bardzo ogólnikowe treści, ich treść jest źle napisana, często są nieskuteczne. Te wady mogą prowadzić do złego doświadczenia odbiorcy, utraty pozycji w rankingach lub nawet usunięcia z wyników wyszukiwania.

Entuzjaści AI sądzą, że przy odpowiednich narzędziach, zadawaniu odpowiednich komend,  sztuczna inteligencja może generować treści gotowe do publikacji szybciej, niż można powiedzieć „aktualizacja spamu Google”.

Geminni

Sceptycy uważają tymczasem, że AI jest narzędziem, a bez wglądu człowieka w proces twórczy, treści brakuje głębi i wiedzy potrzebnej do sukcesu.

Ja zaliczam się do jednych i drugich. Nie twierdzę, że treści AI można kopiować 1 do 1, bo teksty bardzo często trzeba pogłębiać, ale dzięki temu szybciej możemy mieć jak w podstawówce plan ramowy, który po prostu odpowiednio rozwijamy.

Następnie przeanalizujmy te dwa podejścia do tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji.

Na rynku istnieją bardziej wyrafinowane narzędzia do tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji. I wiele z nich jest intrygujących. Zastanawiam się, ile z nich po prostu lepiej formułuje treści i są celem przyszłej pułapki Google.

Trzeba być ostrożnym w korzystaniu z tych narzędzi, bez względu na to, jak dobre się wydają lub jakie obiecują – dopóki nie dowiemy się, jaki jest najlepszy sposób na ich wykorzystanie i czy są w stanie przetrwać algorytmy Google’a. Nie jedna strona otrzymała spadki, a niektóre nawet zostały usunięte z indexu.  Nie jest tajemnicą, że marcowe aktualizacje Google z 2024 roku skierowane były na strony internetowe nadużywające treści AI.

wordpress 923188 1920

Narzędzia AI mogą pomóc w tworzeniu treści, ale unikaj naruszania zasad spamu Google’a. Treść musi zawierać unikalne elementy, takie jak perspektywy ekspertów lub doświadczenia osobiste. Korzystając z narzędzi AI, unikaj jedynie sklejania informacji z wyników wyszukiwania bez dodawania dodatkowej wartości. Trzeba dodawać po prostu siebie. Warto unikać ogólnej treści.

Podejście oparte na współpracy jest najlepsze.  Jeśli chcesz treści, które przetrwają algorytmy Google’a i zaoferują coś wartościowego dla twojej grupy docelowej, a jednocześnie chcesz skorzystać z efektywności, jaką może zaoferować AI, potrzebujesz:

Profesjonalnych redaktorów i specjalnych narzędzi AI. Połączenie tych dwóch sprawi, że szybciej będą powstawały odpowiednie treści. Warto jednak, aby pisarze byli zaznajomi z AI i poszerzali treści tak jak potrzeba.

AI profesjonalnym pisarzom może pomóc przykładowo w generowaniu tytułów artykułów (które ostatecznie nie zostały użyte, ale pomogły w rozpoczęciu procesu myślenia). Tworzeniu planu treści (około 50% sugestii zostało wziętych pod uwagę, a reszta została odrzucona). Podsumowaniu wcześniej opublikowanych treści w formie listy pomysłów do edycji lub rozwinięcia. Podsuwać linki do treści, która służy jako poparcie naszych tez. W skrócie przetrwa tylko treść wysokiej jakości. Trzeba więc produkować treści skupione na użytwkonika, unikalne, wartościowe, budujące zaufanie, autorytet i uwiarygadniający wizerunek Twój w danej dziedzinie.

Jak dobrze tworzyć treści w oparciu o AI

Etap 1: Przygotowanie podłoża

 1. Zdefiniuj fundament: Określ cele, docelową grupę odbiorców i formaty treści, które chcesz tworzyć. To fundament Twojej strategii content marketingowej.
 2. Wykorzystaj moc AI: Znajdź odpowiednie narzędzia AI, które pomogą Ci w realizacji celów. Dostępnych jest wiele opcji, od generowania pomysłów po tworzenie szkiców i edycję.

Etap 2: Tworzenie treści

 1. Rozbudź kreatywność: Wykorzystaj narzędzia AI do burzy mózgów, generowania pomysłów i tworzenia konspektów. Niech sztuczna inteligencja będzie Twoim sprzymierzeńcem w procesie twórczym.
 2. Badaj i analizuj: Pozwól sztucznej inteligencji zebrać dane i przedstawić rzetelne informacje, wzbogacając Twoje treści o wiarygodność i merytorykę.
 3. Szkicuj i pisz: Sztuczna inteligencja może pomóc Ci w pisaniu wstępów, tworzeniu zarysów treści, a nawet generowaniu pierwszych wersji roboczych. Pamiętaj jednak, że to jedynie punkt wyjścia.
 4. Unikaj plagiatów: Nigdy nie publikuj treści AI bez rzetelnej edycji i weryfikacji. Upewnij się, że Twój przekaz jest unikatowy i wolny od plagiatów.

Etap 3: Edycja i dopracowanie

 1. Oczyszczenie i weryfikacja: Użyj narzędzi do wykrywania sztucznej inteligencji i plagiatów, aby upewnić się, że treść jest oryginalna i wolna od błędów.
 2. Sprawdzenie faktów: Dokładnie zweryfikuj informacje i dane przedstawione w treści, aby zapewnić ich rzetelność i wiarygodność.
 3. Dopasowanie do marki: Dopracuj styl, ton głosu i język treści, aby były zgodne z wizerunkiem Twojej marki.
 4. Ocena i optymalizacja: Analizuj wyniki i dostosuj strategię, aby zmaksymalizować efektywność działań.

Pamiętaj:

 • Sztuczna inteligencja to narzędzie, a nie zastępca ludzkiej kreatywności. Wykorzystaj ją mądrze, aby wzbogacić swoje treści, a nie tworzyć je od podstaw.
 • Proces tworzenia treści z wykorzystaniem AI wymaga czasu i zaangażowania. Nie spodziewaj się natychmiastowych rezultatów.
 • Eksperymentuj i testuj różne narzędzia i techniki, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Dzięki odpowiedniemu podejściu sztuczna inteligencja może stać się nieocenionym sprzymierzeńcem w procesie tworzenia angażujących i wartościowych treści, które podbiją serca odbiorców.

Bard w służbie optymalizacji SEO

Bard w służbie SEO cz.2

AI w służbie SEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *